16 sau 18 echipe in prima divizie?

Informatii din fotbalul autohton care NU au legatura cu echipa Sportul Studentesc.

Moderators: webmaster, Giani

dragos
Marshall

16 sau 18 echipe in prima divizie?

Postby dragos » Fri Mar 12, 2004 4:52 pm

in gazeta sporturilor de ieri, era dezbatuta urmatoarea tema: divizia A sa fie formata din 16 echipe (cum este in prezent) sau 18 (cum se doreste de catre UNII conducatori)??????
in acest sens, era amintit, ca in anii '72-'73, sportul a fost "ajutata" de catre nicu ceausescu pentru a evita retrogradarea si anume, in acel an nu a retrogradat NIMENI!!!!
sportul era pe ultimul loc.
tot in articol, se aminteste de faptul ca nicu ceausescu era apropiat de echipa si implicit de mac popescu; el fiind nelipsit de la petrecerile
"studentesti", caci aici "putea gasi bauturi fine si........fete frumoase".

Cainele
Moderator

Postby Cainele » Fri Mar 12, 2004 7:10 pm

articol la comanda q.e.d.
************ ULTRAS FOREVER************

George Apostol
General

Re: 16 sau 18 - asta-i intrebarea????

Postby George Apostol » Sun Mar 14, 2004 9:16 pm

dragos wrote:in gazeta sporturilor de ieri, era dezbatuta urmatoarea tema: divizia A sa fie formata din 16 echipe (cum este in prezent) sau 18 (cum se doreste de catre UNII conducatori)??????
in acest sens, era amintit, ca in anii '72-'73, sportul a fost "ajutata" de catre nicu ceausescu pentru a evita retrogradarea si anume, in acel an nu a retrogradat NIMENI!!!!
sportul era pe ultimul loc.
tot in articol, se aminteste de faptul ca nicu ceausescu era apropiat de echipa si implicit de mac popescu; el fiind nelipsit de la petrecerile
"studentesti", caci aici "putea gasi bauturi fine si........fete frumoase".

Articolul gin GS este un articol de KKT (din respect fata de voi vorbesc cifrat) , vor fi 18 echipe... asta sunt sigur
AVANTI BIANCO-NERI!!!

dragos
Marshall

Postby dragos » Wed Mar 17, 2004 11:54 am

s-a votat: raman 16.

Tavi
Marshall

Postby Tavi » Wed Mar 17, 2004 1:44 pm

dragos wrote:s-a votat: raman 16.
adica nici nu s-a pus problema schimbarii sistemului :!:

07Ex
Main Moderator

Postby 07Ex » Sat Jul 15, 2006 9:38 pm

Pana la urma vad ca iar am revenit la sistemul cu 18 echipe. Eu unul sunt de parere ca e mai bine cu mai multe echipe in prima divizie ca in felul asta vedem si noi mai multe meciuri. Voi ce parere aveti?
Giani wrote:Eroii Revolutiei (sau mai bine spus, fraierii care au murit degeaba, comunistii s-au travestit in pesedisti, pedisti, penelisti etc. si tot ei conduc).

ultrasro
Moderator

Si bune si rele

Postby ultrasro » Sat Jul 15, 2006 10:58 pm

Sunt mai multe cheltuieli cu deplasarile, cu arbitrajele.
SS1916

Radu Dobrin
Moderator

Postby Radu Dobrin » Sun Jul 16, 2006 1:06 am

si mai multe venituri?...chiar daca sponsorizarea ar ramine tot pe acolo, televizarile ar trebui sa aduca mai mult..

in plus, anul asta, ca tot am iesit in top, poate scapam de televiziuni fantoma :roll:

crys41
Sergeant

Postby crys41 » Mon Jul 17, 2006 9:22 am

Tin sa va amintesc ca sezonul trecut am fost la limita cu programarea etapelor din cauze ce tin de vitregiile naturii.
Cam greu cu 34 de etape, vor obosi echipele care joaca si in cupele europene/cupa Romaniei, deci calendar aglomerat degeaba cu niste meciuri usoare (pt echipele de la varful clasamentului) si numai bune de "strategii" pentru restul.

dragos
Marshall

Re: 16 sau 18 echipe in prima divizie?

Postby dragos » Mon Mar 11, 2013 10:34 pm

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/a-picat ... 93165.html

Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a decis, luni, că Liga I rămîne cu 18 echipe până la sfîrşitul sezonului 2016-2017, conform mediafax, deşi conducerile FRF şi LPF au vehiculat în ultima perioadă posibilitatea trecerii la un format cu 12 sau 14 formaţii, în sistem play-off.

Conform hotărîrii luate în şedinţa de luni a Comitetului Executiv, modificări vor avea loc la Liga a II-a şi a III-a, acolo unde pînă în vara anului 2016 numărul echipelor va scade treptat. Sistemul competiţional al primelor trei eşaloane, aprobat de Comitetul Executiv, este următorul:
Sezonul 2013-2014: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - 2 serii a cîte 14 echipe; Liga a 3-a - 4 serii a cîte 18 echipe;
Sezonul 2014-2015: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - 2 serii a cîte 12 echipe; Liga a 3-a - 4 serii a cîte 16 echipe;
Sezonul 2015-2016: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - 2 serii a cîte 10 echipe; Liga a 3-a - 4 serii a cîte 16 echipe;
Sezonul 2016-2017: Liga I - 18 echipe; Liga a 2-a - o serie cu 18 echipe; Liga a 3-a - 3 serii a cîte 18 echipe.

La propunerea reprezentanţilor cluburilor din Liga a II-a din Comitetul Executiv al FRF a fost aprobată modificarea art. 39.1 litera b), în sensul că, pentru sezonul competiţional 2013-2014, cluburile participante la campionatul Liga a II-a nu vor trebui să deţină licenţă. În schimb, grupările din Liga a II-a care vor avea dreptul de participare în campionatul Ligii I, ediţia 2013-2014, pe baza meritului sportiv, vor trebui să deţină licenţă de Liga I.

S-a decis programul pentru sezonul următor în primele trei ligi şi Cupa României
Tot luni a fost aprobat şi calendarul pentru anul competiţional 2013-2014, prima etapă a campionatului Ligii I urmînd să se dispute în 20 iulie 2013, iar ultima a turului la 30 noiembrie 2013. În zilele de 7 şi 14 decembrie se vor desfăşura partidele contînd pentru etapele a XVIII-a şi a XIX-a. În funcţie de deznodămîntul campaniei de calificare a echipei naţionale la CM 2014, calendarul competiţional din primăvara anului 2014 ar putea suferi modificări. În principiu, a doua parte a campionatului Ligii I va începe cu etapa a XX-a, la 22 februarie 2014 şi se va încheia în 21 mai 2014.

Campionatul Ligii a II-a va începe în 7 septembrie 2013, ultima etapă a turului, a XIII-a, fiind programată la 30 noiembrie. Campionatul se va relua cu etapa a XIV-a în 8 martie 2014 şi se încheia la 31 mai 2014.

Liga a III-a este programată să înceapă în 16 august 2013, ultima etapă a turului, a XVII-a, urmînd să se dispute la 29 noiembrie. O săptămînă mai tîrziu, la 6 decembrie 2013, este programată prima etapă a returului. Cea de-a doua parte a campionatului Ligii a III-a va începe la 7 martie 2014, ultima etapă, a XXXIV-a, fiind prevăzută a se disputa la 30 mai 2014.

Cupa României-Timişoreana se va disputa după următorul calendar: 17 iulie 2013 - faza I, 31 iulie - faza a II-a, 14 august - faza a III-a, 28 august- faza a IV-a, 11 septembrie - faza a V-a, 25 septembrie - 16-imile de finală, 30 octombrie - optimile de finală, 27 noiembrie - sferturile de finală, 26 martie şi 16 aprilie 2014 - cele două manşe ale semifinalelor şi 25 mai 2014 - finala.
In viata asta tin cu Sportul Studentesc !!

07Ex
Main Moderator

Postby 07Ex » Tue Mar 12, 2013 6:48 pm

Avand in vedere calitatea foarte scazuta a fotbalului din Romania, mi se pare stupid sa continue cu acelasi sistem.

Dupa parerea mea liga I n-ar trebui sa aibe mai mult de 16 echipe din care sa retrogradeze 4. Dupa fiasco-ul din 2012, liga II ar trebui si ea redusa la o serie de 16 din care sa promoveze 4 si sa retrogradeze 4. Liga a 3-a poate fi formata din 4 serii de 10-12 echipe din care sa promoveze prima din fiecare serie.

Stiu ca in ligiile inferioare lumea se plange ca n-are bani si ca transportul e foarte scump. Din cauza asta avem 2 serii in liga a II-a. Eu sunt de parere ca, echipele care nu au bani de transport in liga a II-a sa retrogradeze in liga a III-a unde deplasarile sunt mai scurte. Echipele din liga III-a la fel. Daca n-au bani de deplasari lungi sa retrogradeze in ligiile inferioare si gata.
Giani wrote:Eroii Revolutiei (sau mai bine spus, fraierii care au murit degeaba, comunistii s-au travestit in pesedisti, pedisti, penelisti etc. si tot ei conduc).

dragos
Marshall

Postby dragos » Sun Jul 21, 2013 10:54 am

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/dezastr ... 03929.html

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, nu vede cu ochi buni viitorul fotbalului român. Acesta se teme că multe dintre echipele din Liga 1 din acest an vor dispărea în scurt timp.

"În 6-7 etape vor începe marile probleme financiare ale acestui campionat. Vine o criză financiară fără precedent. Nici pe timpul lui Gheorghiu Dej nu era aşa.

Mi-e frică nu să se retragă, ci că o să se desfiinţeze. Mai mult de şase, şapte nu rezistă. O să intre în insolvenţă majoritatea, dar aşa rezistă vreo 2 ani.

Jumătate din echipele din campionat sînt în pericol să se desfiinţeze. Fotbalul a beneficiat de convenţiile civile şi asta lăsa o echipă să plutească. În noul cod fiscal vin şi te iau cu datoriile din urmă.

Au distrus cluburile, toate au datorii acum. Noul cod fiscal omoară sportul. Nu mai există nicio facilitate pentru sport. Şi vin acum retroactiv şi cer banii de la cluburi", a spus Dumitru Dragomir la Fanatik Show de la DigiSport.
In viata asta tin cu Sportul Studentesc !!

Tavi
Marshall

Postby Tavi » Tue Jul 23, 2013 11:43 am

Mitica nu mai are mult si ajunge acolo unde merita.
Aceasta dezinformare crasa arata inca o dat ca-si merita cu prisosinta soarta.
Nu este vorba de niciun nou cod fiscal. Nici macar vreo prevedere noua.
Fiscul are dreptul sa vina si sa verifice operatiunile companiilor sa vada daca si-au platit corect impozitele si contributiile.
Si eu si angajatorul meu platim in fiecare luna toate impozitele si contributiile potrivit codului fiscal.
Nu inteleg de ce alti angajatori sa nu faca la fel?!
Ca asa vrea Mitica?
La brutarieeeeee!!!! B-)
Sanatate tuturor!

Return to “Fotbal Intern / Romanian Football”