Pandurii Tg. Jiu

Informatii din fotbalul autohton care NU au legatura cu echipa Sportul Studentesc.

Moderators: webmaster, Giani

Cum se va termina meciul Minerul Motru - Pandurii ?

Poll ended at Sat Mar 20, 2004 3:37 pm

castiga Minerul Motru
0
No votes
meci egal
1
10%
castiga Pandurii
9
90%

Total votes: 10

Tavi
Marshall

asta e, am fost optimist!

Postby Tavi » Mon Mar 22, 2004 12:01 pm

se pare ca de aceeasi parere e si Prosport ...

"Toate discuţiile de dinainte meciului au creat o mare tensiune asupra jucătorilor, aşa că ei au intrat foarte relaxaţi pe teren", a declarat ambiguu la sfîrşitul meciului antrenorul Minerului, Gabriel Zahiu. Ambiguitatea vine din contradicţia dintre "tensiune" şi "relaxare". Deşi, conform lui Zahiu, asupra motrenilor s-a exercitat o presiune din partea presei înaintea meciului cu Pandurii, aceştia au jucat extrem relaxat sîmbătă. Atît de relaxat încît mai mult de jumătate din cei 1.500 de spectatori au preferat să plece la pauză spre îndeletniciri mai antrenante.
Care ar fi acele îndeletniciri? "Nu ştiu, întrebaţi-i pe ei", au reacţionat Zahiu şi Săndoi la aceeaşi conferinţă de presă. Pentru ca primul să continue: "Am prins noi o zi mai slabă astăzi. De ce am scos un vîrf şi am băgat un fundaş central, deşi eram condus? Pentru că se putea face scorul 3-0, 4-0 chiar! Astea sînt întrebări tendenţioase!".

Marin Condescu, şeful Uniunii Sindicatelor Miniere Oltenia, instituţia ce patronează cele două echipe, a exclus şi el posibilitatea ca meciul să fi fost în neregulă: "Au jucat mai moale pentru că era cald afară. Fiecare e liber să creadă şi să scrie ce vrea. Nu e nici o problemă. Noi avem în continuare şanse la promovare chiar dacă Sportul a bătut Rarora cu 5-1!".

Cristea a observat acasă

Cel care a supervizat desfăşurarea partidei de la Motru, observatorul Ion Cristea din Bucureşti s-a arătat iritat de ceea ce s-a scris în "Gazetă" vizavi de aceast meci."Aţi văzut voi că a fost blat, nu eu! Aveţi probe că a fost? Lasă-mă, domne, în pace că nu am chef de astfel de lucruri!". Despre Cristea se spune că este un aşa-zis "închide ochi" cînd vine vorba de meciuri dubioase, iar Tîrgu Jiu i-ar fi o a doua casă, fiind foarte des văzut în localitate.

MINERUL MOTRU - PANDURII TÎRGU JIU 0-2

MINERUL: C. Munteanu - Purcel, Huza, I. Constantin - Ploscariu, Lepădat, Nicolaescu (66 V. Stoian), Bertea, Ştefănică - Volocaru (46 Ad. Manea), Glişcă (74 Nueleanu). Antrenor G. Zahiu
Eliminat: I. Constantin 70 - două "galbene"

PANDURII: T. Lung - Trofin, Măuţă, R. Rădoi - Popete (83 Cr. Popescu), Găman, Nica, I. Ştefan (72 S. Stanciu), C. Ursu - Ad. Popescu (78 M. Dobre), Lăpădat. Antrenor E. Săndoi

Arbitri: S. Altmayer (Timişoara) 6, M. Beudean (Braşov) 7, E. Pîrvulescu (Mediaş) 5
Spectatori: 1.500

CUM S-AU MARCAT GOLURILE

0-1 - Ad. Popescu (36) y a şutat de la 16 metri, pe colţul lung, pe lîngă portarul C. Munteanu, care nu a schiţat nici un gest
0-2 - I. Ştefan (40) y Popete a pătruns pe dreapta şi a centrat în careul mic, de unde I. Ştefan, de la 5 metri, a înscris cu latul

22 martie 2004

Tavi
Marshall

Scuze!

Postby Tavi » Mon Mar 22, 2004 12:09 pm

Articolul de mai sus e tot din Gazata ... acesta este din Prosport

Liber. Atacantul pandurilor, I. Ştefan (stînga) se îndreaptă nestingherit spre poartă, în timp ce fundaşul gazdelor (în alb) aleargă în altă direcţie

Gazdele n-au vrut să încurce în nici un chip planurile “pandurilor”, oferindu-le spaţiile de care aveau nevoie

Cristian Peptan
(Motru)

“Alta este valoarea echipei Minerul Motru, nu cea de astăzi”, a comentat antrenorul Gabi Zahiu evoluţia elevilor săi după încheierea meciului. “Încărcătura nervoasă şi imaginea făcute pe marginea acestui joc au blocat jucătorii mei, care nu au ştiut să strîngă rîndurile şi să se mobilizeze” este explicaţia oficială oferită de Zahiu la jocul slab practicat de fotbaliştii-gazdă. Nici elevii lui Săndoi nu s-au aruncat spre poarta adversă, acesta ordonînd un fotbal prudent, menit să-i surprindă pe adversari pe contraatac. Tehnicianul pandurilor s-a agitat, a părăsit spaţiul tehnic pentru a da indicaţii, a înjurat printre dinţi la ocaziile create şi irosite de panduri, fiind potolit doar de golurile înscrise de A. Popescu şi de Ştefan în finalul primei reprize.
Săndoi a fost poate singura persoană de pe stadion care a trăit meciul la intensitate maximă, publicul manifestîndu-se ca la o piesă de teatru deja cunoscută, aşteptînd în linişte să se producă inevitabilul. După ce A. Popescu şi Ştefan au ratat ocazii uriaşe în debutul jocului, tot ei au fost cei care au stabilit scorul final, executînd simplu, ca la antrenament. Înainte de a fi schimbat la pauză, golgeterul gazdelor, Volocaru, a smuls aplauze ironice din tribună după ce a preferat o pasă la un adversar în locul unui şut.
Au mimat fotbalul
“Volocaru n-a participat nici măcar la o acţiune cursivă de joc şi toate mingile pe care le primea le dădea lor”, şi-a motivat Zahiu decizia. Meciul s-a încheiat o dată cu fluierul de final al primei reprize, partea secundă necontînd decît pentru rularea jucătorilor de rezervă.

Sancţiune din tribună

Mai multe grupuri care compun galeria echipei Minerul Motru, Gruppo Motru, Ultras şi Hooligans, s-au unit la acest meci pentru a încuraja formaţia favorită, de partea cealaltă fiind suporterii pandurilor intitulaţi “Durii”. Dacă cei din urmă au avut motive de satisfacţie şi şi-au încurajat favoriţii în permanenţă, galeria gazdelor a taxat jocul mai slab al minerilor. La cel de-al doilea gol primit de aceştia le-au arătat cartonaşul roşu fotbaliştilor-gazdă, iar la pauză şi-au strîns bannerele şi au părăsit stadionul, ca de altfel marea majoritate a spectatorilor.

22 martie 2004

cameliu
Moderator

Postby cameliu » Mon Mar 22, 2004 12:15 pm

Si inca unul din Gazeta:

„Bătaie de joc!”
O mare parte dintre spectatori au plecat la pauză dezamăgiţi de circul din teren. Vizibili incomodaţi de întrebările ziariştilor, cei doi antrenori au dat declaraţii ciudate. Cei doi antrenori, Gabi Zahiu (stînga) şi Emil Săndoi (dreapta), şi-au dat mîna şi la propriu şi la figurat pentru binele fotbalului din judeţ

"Toate discuţiile de dinainte meciului au creat o mare tensiune asupra jucătorilor, aşa că ei au intrat foarte relaxaţi pe teren", a declarat ambiguu la sfîrşitul meciului antrenorul Minerului, Gabriel Zahiu. Ambiguitatea vine din contradicţia dintre "tensiune" şi "relaxare". Deşi, conform lui Zahiu, asupra motrenilor s-a exercitat o presiune din partea presei înaintea meciului cu Pandurii, aceştia au jucat extrem relaxat sîmbătă. Atît de relaxat încît mai mult de jumătate din cei 1.500 de spectatori au preferat să plece la pauză spre îndeletniciri mai antrenante.
Care ar fi acele îndeletniciri? "Nu ştiu, întrebaţi-i pe ei", au reacţionat Zahiu şi Săndoi la aceeaşi conferinţă de presă. Pentru ca primul să continue: "Am prins noi o zi mai slabă astăzi. De ce am scos un vîrf şi am băgat un fundaş central, deşi eram condus? Pentru că se putea face scorul 3-0, 4-0 chiar! Astea sînt întrebări tendenţioase!".

Marin Condescu, şeful Uniunii Sindicatelor Miniere Oltenia, instituţia ce patronează cele două echipe, a exclus şi el posibilitatea ca meciul să fi fost în neregulă: "Au jucat mai moale pentru că era cald afară. Fiecare e liber să creadă şi să scrie ce vrea. Nu e nici o problemă. Noi avem în continuare şanse la promovare chiar dacă Sportul a bătut Rarora cu 5-1!".

Cristea a observat acasă

Cel care a supervizat desfăşurarea partidei de la Motru, observatorul Ion Cristea din Bucureşti s-a arătat iritat de ceea ce s-a scris în "Gazetă" vizavi de aceast meci."Aţi văzut voi că a fost blat, nu eu! Aveţi probe că a fost? Lasă-mă, domne, în pace că nu am chef de astfel de lucruri!". Despre Cristea se spune că este un aşa-zis "închide ochi" cînd vine vorba de meciuri dubioase, iar Tîrgu Jiu i-ar fi o a doua casă, fiind foarte des văzut în localitate.

dragos
Marshall

Postby dragos » Mon Mar 22, 2004 5:55 pm

mass-media a fost informata gresit......... MARELE BLAT AL MINERILOR!!!
nici nu se putea vreo surpriza, insa...........
numele lui sandoi trebuie asociat de-acum inainte cu BLATISTUL, BLATISTUL!!!!
RUSINE MINERULE!!!!!

Cainele
Moderator

Postby Cainele » Mon Mar 22, 2004 11:29 pm

Ce miner????????? Oltean ordinar...hot la drumul mare...

Rusineeeeeeeeeeeeeeeeeee :evil: :evil: :evil: :evil:
************ ULTRAS FOREVER************

Tavi
Marshall

Gazeta isi continua investigatiile ...

Postby Tavi » Tue Mar 23, 2004 9:37 am

Azi: Gogoshile lui Nea Marin (Condescu)

Compania Naţională a Lignitului Oltenia şi Uniunea Sindicatelor Miniere din Oltenia patronează trei echipe în Seria B2: Pandurii Tîrgu Jiu, Minerul Motru, Rarora Rîmnicu Vîlcea. Chiar dacă în Consiliile de Administraţie ale acestor cluburi au fost numiţi liderii sindicatelor locale, aceştia se subordonează direct preşedintelui Uniunii Sindicatelor MIniere, Marin Condescu, care deţine aceeaşi funcţie şi la Pandurii Tîrgu Jiu.

"Modelul de acţionariat este acelaşi pentru toate cele trei echipe. La capitalul social constituit la fiecare club, Uniunea Sindicatelor Miniere şi Compania Naţională a Lignitului Oltenia au contribuit cu cîte 350 de milioane de lei, ceilalţi acţionari, Primăriile şi Consiliile Locale sau Judeţene au venit cu cîte 150 de milioane de lei", a mărturisit Condescu, care a afirmat că finanţarea totală pentru retur pentru cele trei divizionare B2 este de 23,1 miliarde de lei.

Pandurii se bate pentru promovare cu Sportul Studenţesc, aflîndu-se la şase puncte distanţă, iar sîmbătă, echipa lui Emil Săndoi a cîştigat fără probleme la Motru (2-0). În luptă directă cu gorjenii, preşedintele Sportului, Vasile Şiman, crede că: "Nu este problema echipei Sportul Studenţesc relaţiile dintre formaţiile respective. Federaţia ar trebui să se sesizeze în acest caz".

Finanţare pentru retur
Pandurii Tîrgu Jiu - 10 miliarde
Minerul Motru - 8,4 miliarde
Rarora Rm. Vîlcea - 4,7 miliarde

INTERVIU
"Jucăm corect"
"Speculaţii sînt şi vor mai fi, dar echipa Pandurii nu a negociat cu nici o adversară să se lase bătută", a declarat Marin Condescu
Mihai Zanfir

- Domnule Condescu, sînt Minerul Motru şi Rarora Rm. Vîlcea aliatele Pandurilor în lupta cu Sportul pentru promovarea în "A" ?
- Nu, pentru că obiectivul lor este menţinerea în Divizia B. Chiar dacă practic toate trei au acelaşi "patron", pe teren evoluează corect. Nu abandonăm obiectivul de a accede în primul eşalon din cauza unor speculaţii.

- Care este statutul sindicatului în aceste cluburi?
- Împreună cu Consiliile locale şi judeţene din zonele în care activează aceste echipe, Uniunea Sindicatelor Miniere Oltenia şi Compania Naţională a Lignitului, au stabilit un acţionariat. S-au creat un capital social, la care am contribuit toţi, şi un buget de finanţare a echipelor pe parcursul campionatului, pe care îl vom asigura doar noi.

- De unde vin aceşti bani ?
- În cadrul companiei şi al sindicatului am făcut un fond comun alocat activităţilor sportive. În plus, din cotizaţiile benevole ale minerilor se strîng 200 de milioane de lei pe lună. Noi nu susţinem doar fotbalul, ci şi handbalul, baschetul, atletismul sau boxul.

- Aveţi susţinere politică pentru această implicare masivă în sport?
- Ne ferim de aşa ceva pentru că la patru ani oamenii politici se pot schimba şi nu vrem să ne războim cu nimeni pentru promovarea sportului în aceste zone.

Spectatorii au părăsit stadionul
La finalul meciului Minerul Motru - Pandurii Tg. Jiu (0-2), antrenorul gazdelor, Gabi Zahiu, s-a mirat de prezenţa masivă a spectatorilor. "De cînd sînt la Motru nu am avut mai mult de 500 de suporteri la o partidă. Acum au venit 1.500 de oameni probabil ca să vadă dacă meciul este corect ", a declarat Zahiu. După ce oaspeţii au marcat golul al doilea în minutul 40, suporterii din galeria Minerului au scos cartonaşele roşii şi le-au arătat favoriţilor. La pauză aproximativ 1.000 de spectatori au părăsit arena. / Monalisa Popescu (Tg. Jiu)

23 martie 2004

dragos
Marshall

Postby dragos » Tue Mar 23, 2004 6:36 pm

tot nu vor gasi probe, caci sunt ascunse bine in MINA!!!!

Radu Dobrin
Moderator

Postby Radu Dobrin » Tue Mar 23, 2004 7:17 pm

...si lampashele sint la nea' nelu :lol:

Ultras
Marshall

Sandoi, Sandoi sa ne-apuci de-un c...!

Postby Ultras » Fri Mar 26, 2004 8:43 am

Din ProSport

Emil Săndoi acuză Sportul Studenţesc (26.03)

TEAMĂ. Săndoi crede că echipa sa va fi oprită să promoveze de către arbitri

Tehnicianul gorjenilor consideră că diferenţa de puncte dintre echipa sa şi “studenţi” este creată artificial de arbitrii care avantajează clubul din Capitală

Cristi Peptan
(Tg. Jiu)

Antrenorul Emil Săndoi consideră că decalajul de 6 puncte dintre Sportul şi Pandurii nu reflectă diferenţa dintre cele două formaţii, ci este rezultatul arbitrajelor potrivnice gorjenilor. Olteanul a reacţionat vehement după ce a aflat că echipa condusă de Gabi Balint a înscris în faţa Rarorei trei goluri din lovitură de pedeapsă: “Noi n-am fost la începutul campionatului o formaţie puternică aşa cum a fost Sportul. N-am avut un palmares ca al lor, n-am avut imagine, n-am avut nimic. Nu-mi plac speculaţiile care s-au făcut în ultima vreme. De ce nu se fac şi în cazul bucureştenilor? La meciul de la Vîlcea ei au avut trei lovituri de la 11 metri. Păi noi am avut trei lovituri de la 11 metri în tot campionatul? Asta spune multe, zic eu!”.

Nemulţumit de delegări
Săndoi este nemulţumit şi de modul cum se fac delegările brigăzilor de arbitri. În timp ce formaţia patronată de Vasile Şiman este “fluierată” de arbitri FIFA, echipa sa este privată de puncte din cauza greşelilor “centralilor” mai puţin experimentaţi: “Noi am fost privaţi de multe puncte în turul campionatului, din cauza arbitrajului. La Vînju Mare, cînd noi am pierdut cu 0-2, am avut 11 metri clar, la scorul de 0-0, la Iulian Ştefan. Arbitrii ne tratează aşa pentru că pe noi ne cheamă Pandurii Tîrgu Jiu, iar pe ei Sportul”.

26 martie 2004

Ultras
Marshall

Postby Ultras » Fri Mar 26, 2004 8:48 am

Credeam ca e baiat de caracter, da' se pare ca m-am inselat! E un vagabond ca si patronul lui. O fi fost si Milica asta la Valcea si nu l-am vazut noi. E suparat ca am primit 3 lovituri de la 11m. Da' nu i-a spus Condescu ca mai trebuia sa primim inca 2 si un gol perfect valabil ne-a fost anulat? Nu pre cred! De ce nu o forbi el de meciurile Pandurilor cu Rarora si Minerul Motru? Sau de meciul direct cu Sportul? Emile, sa-ti fie rusine! Ai inceput sa ai obiceiuri pidosnice!

ultrasro
Moderator

Sau de faptul ca Rarora trebuia sa termine in 8

Postby ultrasro » Fri Mar 26, 2004 9:47 am

La cele trei lovituri de pedeapsa patrunderile au fost stopate din postura de ultim aparator, portarul fiind singur in fata jucatorilor Sportului iar fundasii veniti din spate au faultat de galben - rosu in cele 3 situatii....
SS1916

Tavi
Marshall

Mi-am schimbat parerea despre Sandoi!

Postby Tavi » Fri Mar 26, 2004 10:13 am

Habar nu are ce s-a intamplat la Valcea :?

La Urziceni anul trecut in tur ni s-au refuzat 3 lovituri de pedeapsa clare ca lumina zilei. Arbitrul de centru al acelui meci, Augustus Constantin "asistat" din tribuna de valceanul Craciunescu, a permis gazdelor un joc dur.

Emil, Sportul - Panduri 4 - 0 de asta toamna tot din cauza arbitrajului???

Esti dus cu pluta :( Imi pare rau pentru tine! Iti terfelesti imaginea ca un fraier? Primesti bani pe chestia asta :?:

George Apostol
General

Postby George Apostol » Fri Mar 26, 2004 4:17 pm

Ultras wrote:Credeam ca e baiat de caracter, da' se pare ca m-am inselat! E un vagabond ca si patronul lui. O fi fost si Milica asta la Valcea si nu l-am vazut noi. E suparat ca am primit 3 lovituri de la 11m. Da' nu i-a spus Condescu ca mai trebuia sa primim inca 2 si un gol perfect valabil ne-a fost anulat? Nu pre cred! De ce nu o forbi el de meciurile Pandurilor cu Rarora si Minerul Motru? Sau de meciul direct cu Sportul? Emile, sa-ti fie rusine! Ai inceput sa ai obiceiuri pidosnice!

Olteanul e oltean si in ziua de Pasti :)... si de Craciun :twisted:
AVANTI BIANCO-NERI!!!

dragos
Marshall

Postby dragos » Fri Mar 26, 2004 5:54 pm

'bagabondule (nu exista cuvantul in dictionar)!!!! insa el cunoaste sensul.
sa-ti fie RUSSSSIIIINNNNEEEEEEE ,mai animalule!!!!!!

ultrasro
Moderator

Am crezut ca Sandoi e un tip corect....

Postby ultrasro » Fri Mar 26, 2004 7:30 pm

dar prin modul de comportare s-a dat de gol ca e o cotoharla :)
SS1916

Return to “Fotbal Intern / Romanian Football”